×
COVID-19: wiarygodne źródło wiedzy

Dlaczego prof. Tłustochowicz złożył dymisję?

MSol
Kurier MP

Prof. Witold Tłustochowicz nie jest już konsultantem krajowym ds. reumatologii. Z naszych nieoficjalnych informacji wynika, że sam złożył rezygnację i została ona przyjęta przez ministra zdrowia.

Prof. Witold Tłustochowicz. Fot. Krzysztof Karolczyk / Agencja Gazeta

Powody rezygnacji nie są znane, ale nie od dziś wiadomo, że reumatologia to prawdziwe pole minowe – zarówno lekarze jak i pacjenci regularnie podnoszą kwestie złej dostępności do nowoczesnego leczenia, zwłaszcza do leków biologicznych. Sytuacja nie zmienia się od lat, przeciwnie – pojawiają się nowe kontrowersje.

W grudniu Piotr Piotrowski, prezes Fundacji 1 Czerwca i ojciec dziecka chorującego na MIZS, skierował do prof. Witolda Tłustochowicza list otwarty w sprawie zmian wprowadzonych 1 września 2015 roku do programu lekowego, które odcięły część pacjentów, w tym dzieci, od możliwości kontynuowania terapii. „Czy Pan wie, że części z dzieci chorych na MIZS, które rozpoczęły rok szkolny z rówieśnikami, teraz nie jest w stanie utrzymać długopisów ze względu na zaostrzenie choroby? Czy wie Pan o tym, że u dzieci choroba już po 2 miesiącach powróciła ze zdwojoną siłą? Czy Pan wie, że dzieci które zapomniały o chorobie, dzisiaj nie mogą poruszać się samodzielnie? Jaki był cel tych zagrażających bezpieczeństwu i zdrowiu naszych dzieci zmian? Co chcieliście Państwo jako urzędnicy uzyskać? Co udowodnić?” – czytamy w liście otwartym.

Bezpośrednim powodem napisania listu było milczenie Ministerstwa Zdrowia, które nie zareagowało na apele i pytania Fundacji 1 Czerwca, dotyczące konieczności poprawienia przepisów dotyczących programów lekowych. - Otrzymałem odpowiedź od byłego już konsultanta krajowego. Napisał, że nic nie mógł zrobić w tej sprawie, więc niczego nie zrobił – powiedział nam Piotr Piotrowski. To mogłoby wskazywać, że już jakiś czas temu prof. Tłustochowicz uznał, iż wyczerpały się jego możliwości współpracy z ministerstwem zdrowia.

Kluczową kwestią dla pacjentów, którzy korzystają lub chcą korzystać z programów lekowych, jest umocowanie zespołów koordynacyjnych, których decyzja jest niemal ostatecznym dla pacjenta, nomen omen, wyrokiem.

Na wadliwość tego rozwiązania zwróciły zresztą w ostatnim czasie uwagę m.in. Rzecznik Praw Obywatelskich, który wziął pod lupę programy lekowe w chorobach ultrarzadkich. Rzecznik zwrócił się do ministra zdrowia o zmianę przepisów, stwierdzając że sytuacja, w której lekarz prowadzący pacjenta widzi zasadność kontynuowania terapii, jednak Zespół Koordynacyjny orzeka o wyłączeniu pacjenta z programu lekowego, jest trudna do zaakceptowania.

Dziś o celowości leczenia decyduje podmiot, który nie ma osobistego kontaktu z pacjentem i możliwości bieżącej oceny efektywności leczenia. I choć RPO nie kwestionuje samej potrzeby istnienia zewnętrznego ciała, które podejmuje decyzję, wskazuje np., że decyzje Zespołu nie podlegają kontroli przez organ nadzoru, nie ma też możliwości odwołania.

Prof. Tłustochowicz

Prof. Tłustochowicz jest kierownikiem Kliniki Chorób Wewnętrznych i Reumatologii Wojskowego Instytutu Medycznego. Funkcję konsultanta krajowego pełnił od 2009 r.

Prof. Tłustochowicz jest absolwentem Wydziału Lekarskiego Wojskowej Akademii Medycznej w Łodzi (1975). W 1979 r. obronił pracę doktorską pt. "Przydatność niektórych wskaźników klinicznych i laboratoryjnych w ocenie aktywności reumatoidalnego zapalenia stawów", a w 1990 r. - pracę habilitacyjną pt. "Powikłania sercowe i ich znacznie kliniczne u chorych na reumatoidalne zapalenie stawów".

Ogółem opublikował ponad 130 prac o łącznym Impact Factor ponad 50, jest redaktorem 4 książek, autorem 10 rozdziałów w książkach, współautorem ponad 300 doniesień kongresowych. Promotor w 12 doktoratach. Wykształcił 13 lekarzy w zakresie chorób wewnętrznych, 22 w reumatologii.

W latach 2008-2011 był prezesem Polskiego Towarzystwa Reumatologicznego, wcześniej (2004-2008) - wiceprezeem, członkiem Zarządu w latach 2000-2004 i obecnie. Członek Zarządu Polskiego Towarzystwa Osteoartrologii od 2004 r. Członek Rady Naukowej Polskiej Fundacji Osteoporozy.

15.03.2016
Doradca Medyczny
  • Czy mój problem wymaga pilnej interwencji lekarskiej?
  • Czy i kiedy powinienem zgłosić się do lekarza?
  • Dokąd mam się udać?
+48

w dni powszednie od 8.00 do 18.00
Cena konsultacji 29 zł

Zaprenumeruj newsletter

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość z linkiem aktywacyjnym.

Dziękujemy.

Ten adres email jest juz zapisany w naszej bazie, prosimy podać inny adres email.

Na ten adres email wysłaliśmy już wiadomość z linkiem aktywacyjnym, dziękujemy.

Wystąpił błąd, przepraszamy. Prosimy wypełnić formularz ponownie. W razie problemów prosimy o kontakt.

Jeżeli chcesz otrzymywać lokalne informacje zdrowotne podaj kod pocztowy

Nie, dziękuję.
Poradnik świadomego pacjenta