Czy lampka czerwonego wina kilka razy w tygodniu może zaszkodzić osobie chorej na RZS?

Pytanie nadesłane do redakcji

Czy lampka czerwonego wina kilka razy w tygodniu może zaszkodzić osobie chorej na RZS? Pytanie moje jest z pozoru błahe, ale RZS tak skutecznie uprzykrza życie, że miło byłoby z czystym sumieniem i bez obaw wypić wieczorem lampkę lub dwie dobrego winka (jak w czasach przed zachorowaniem). Czy to rzeczywiście może w jakiś sposób szkodzić? Staram się przynajmniej 2 dni przed i dzień, dwa dni po zażyciu Methotrexatu nie pić alkoholu, ale w pozostałe dni już się tak nie katuję...

Odpowiedziała

prof. dr hab. Irena Zimmermann-Górska
Specjalista chorób wewnętrznych, specjalista reumatologii
Uniwersytet Medyczny im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu

Podczas stosowania metotreksatu należy starać się unikać wszystkiego co obciąża wątrobę, gdyż sam lek może ją uszkadzać. Należy więc systematycznie powtarzać badania laboratoryjne (aktywność aminotransferaz - ALAT i AspAT), aby sprawdzać, czy nic złego z wątrobą się nie dzieje.

Czynnikiem uszkadzającym wątrobę jest - jak powszechnie wiadomo - alkohol. Trzeba więc zachować umiar w jego spożywaniu i - w odróżnieniu od „statystycznego Polaka” - ograniczyć je np. do takiej właśnie lampki czerwonego wina, która nie powinna zaszkodzić!

Słuszne jest natomiast unikanie - nawet tej niewielkiej ilości wówczas, gdy stężenie leku w ustroju jest najwyższe, a więc „dzień, dwa” po jego zażyciu.

Data utworzenia: 19.05.2014
Czy lampka czerwonego wina kilka razy w tygodniu może zaszkodzić osobie chorej na RZS?Oceń:
Wysłanie wiadomości oznacza akceptację regulaminu

Publikacje, którym ufa Twój lekarz

Medycyna Praktyczna jest wiodącym krajowym wydawcą literatury fachowej. 98% lekarzy podejmuje decyzje diagnostyczne lub terapeutyczne z wykorzystaniem naszych publikacji.

Zaprenumeruj newsletter

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość z linkiem aktywacyjnym.

Dziękujemy.

Ten adres email jest juz zapisany w naszej bazie, prosimy podać inny adres email.

Na ten adres email wysłaliśmy już wiadomość z linkiem aktywacyjnym, dziękujemy.

Wystąpił błąd, przepraszamy. Prosimy wypełnić formularz ponownie. W razie problemów prosimy o kontakt.

Jeżeli chcesz otrzymywać lokalne informacje zdrowotne podaj kod pocztowy

Nie, dziękuję.

Aktualności

  • Eksperci apelują, by nie bagatelizować bólu pleców
    Bólu pleców, który utrzymuje się dłużej niż trzy miesiące mimo stosowania leków przeciwbólowych, nie wolno bagatelizować - apelują organizatorzy kampanii „Nie odwracaj się plecami od bólu”. Może to być objaw choroby reumatycznej grożącej niepełnosprawnością.
  • PTR: pominięcie chorób reumatycznych niezrozumiałe
    Dokument opisujący Politykę Lekową Państwa powinien zawierać jako jeden z priorytetów leczenie chorób reumatycznych rozwijających się na podłożu zapalnym i autoimmunizacyjnym – czytamy w stanowisku Polskiego Towarzystwa Reumatologicznego.
  • Fibromialgia - dlaczego tak trudno ją zdiagnozować?
    Na fibromialgię może cierpieć 2-5% społeczeństwa. Dane te wydają się jednak znacząco niedoszacowane, ze względu na małą czujność diagnostyczną specjalistów oraz mylenie fibromialgii z innymi chorobami - mówi dr hab. med. Marcin Siwek, psychiatra, kierownik Zakładu Zaburzeń Afektywnych Katedry Psychiatrii UJ CM w Krakowie.

Lekarze odpowiadają na pytania