Rehabilitacja po wszczepieniu endoprotezy

Rehabilitacja po wszczepieniu endoprotezyOceń:

Pytanie nadesłane do redakcji:

Jestem po operacji kolana. Wszczepiono mi endoprotezę. Mam trudności ze zgięciem i wyprostowaniem kolana, którym towarzyszy obrzęk. Rehabilitant polecił mi zastosowanie szyny ruchowej. Niestety zanim dopytałem gdzie kupić taką szynę i jak ją stosować w domu, wypisano mnie ze szpitala. Czy NFZ refunduje koszt jej zakupu? Jaka jest procedura ćwiczeń z takim urządzeniem?

Odpowiedział:

mgr Rafał Piliński
fizjoterapeuta

Fizjoterapeuta miał na myśli szynę ciągłego ruchu biernego stawu kolanowego i biodrowego (szyna CPM).

Szyna CPM Artromot K2 i K3 - fot. Rafał Piliński

Cena nowej szyny to około 12-13 tys. zł. Myślę, że zakup nie jest celowy, gdyż powinno się ją stosować tylko przez określony czas. NFZ nie refunduje zakupu tego urządzenia, natomiast refunduje zabiegi ćwiczeń biernych w szynie ciągłego ruchu biernego (CPM). Najpopularniejszym modelem jest szyna CPM Artromot.

Należy się stosować do indywidualnych zaleceń lekarza prowadzącego. Szyna powinna być używana jak najwcześniej po zabiegu operacyjnym, około 2-3 razy dziennie przez 1-3 godzin. Klasycznie codziennie powinno się zwiększać zakres ruchu maksymalnie o 5°-10° na dobę.

Zaleca się rozpoczynanie ćwiczeń na szynie od niewielkich kątów zgięcia 0°-45°, pamiętając o dbaniu o ruch przeprostu w stawie kolanowym. Zalecaną metoda pomiaru kąta przeprostu w stawach jest porównanie kąta przeprostu kończyny zdrowej do kąta przeprostu w kończynie po zabiegu. Rehabilitację powinno się wzbogacić o mobilizację rzepki we wszystkich kierunkach przy rozluźnionym mięśniu czworogłowym oraz rozciąganiem mięśni tylnej strony uda. Nie należy zbyt forsownie i szybko starać się osiągnąć maksymalny zakres ruchu w stawie. Zaleca się także chłodzenie stawu kolanowego co 2 godziny oraz po ćwiczeniach na szynie CPM.

Rehabilitację można uzupełnić o terapię TENS oraz ćwiczenia wykonywane przez pacjenta samodzielnie, np.: izometryczne lub w łańcuchach zamkniętych. Przeciwwskazaniem do TENS są implantacje elementów metalowych w obrębie kończyny dolnej.

Przy stosowaniu szyny CPM możliwe jest lekkie odczuwanie dolegliwości bólowych. Zawsze należy zdjąć wcześniej stabilizator. Ćwiczenia należy wykonywać w fizjologicznej osi stawu po uprzednim dopasowaniu długości uda i podudzia na szynie CPM.

W nowoczesnych szynach Artromot wraz z ruchem biernym zastosowano elektrostymulacje mięśnia czworogłowego.

Data utworzenia: 21.10.2011
Rehabilitacja po wszczepieniu endoprotezyOceń:
Wysłanie wiadomości oznacza akceptację regulaminu

Publikacje, którym ufa Twój lekarz

Medycyna Praktyczna jest wiodącym krajowym wydawcą literatury fachowej. 98% lekarzy podejmuje decyzje diagnostyczne lub terapeutyczne z wykorzystaniem naszych publikacji.

Zaprenumeruj newsletter

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość z linkiem aktywacyjnym.

Dziękujemy.

Ten adres email jest juz zapisany w naszej bazie, prosimy podać inny adres email.

Na ten adres email wysłaliśmy już wiadomość z linkiem aktywacyjnym, dziękujemy.

Wystąpił błąd, przepraszamy. Prosimy wypełnić formularz ponownie. W razie problemów prosimy o kontakt.

Jeżeli chcesz otrzymywać lokalne informacje zdrowotne podaj kod pocztowy

Nie, dziękuję.

Aktualności

  • Program skoordynowanej profilaktyki złamań osteoporotycznych
    Liczbę chorych na osteoporozę szacuje się w kraju na 2,5 mln. Leczonych farmakologicznie jest ledwie ok. 10%. Sytuację może zmienić pilotażowy program skoordynowanej profilaktyki złamań osteoporotycznych, kóry został przedstawiony podczas 36. Konferencji Ordynatorów i Kierowników Poradni Reumatologicznych.
  • Polacy wiedzą co to jest osteoporoza, ale się nie leczą
    Polacy wiedzą co to jest osteoporoza, ale się nie leczą ani jej nie zapobiegają. Na ok. 2,7 mln osób, które prawdopodobnie chorują w naszym kraju na tę chorobę, leczy się jedynie 200 tys. – powiedziała w czwartek w Warszawie dr Maria Rell-Bakalarska.
  • W łuszczycy cierpienie chorego nie zależy od rozmiarów zmian
    W łuszczycy, która jest chorobą zapalną, nawet mniej rozległe zmiany, ale szczególnie położone, mogą sprawić, że pacjent cierpi fizycznie i psychicznie – przekonywali dermatolodzy i pacjenci we wtorek na konferencji prasowej w Warszawie.

Lekarze odpowiadają na pytania

Przychodnie i gabinety lekarskie w pobliżu

Leki

Korzystając ze stron oraz aplikacji mobilnych Medycyny Praktycznej, wyrażasz zgodę na używanie cookies zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki oraz zgodnie z polityką Medycyny Praktycznej dotyczącą plików cookies