Współistnienie tocznia rumieniowatego z zespołem antyfosfolipidowym

Współistnienie tocznia rumieniowatego z zespołem antyfosfolipidowymOceń:
(1.00/5 z 1 ocen)

Pytanie nadesłane do redakcji

Choruję na toczeń układowy z zespołem antyfosfolipidowym oraz wiele inny chchorób. Pierwszym objawem tocznia była utrata jednego oka. Biorę Metypred, który niszczy mi drugie oko, ale ratuje życie? Co robić żeby nie oślepnąć całkiem? Czy długo żyje się z toczniem układowym?

Odpowiedziała

prof. dr hab. Irena Zimmermann-Górska
Specjalista chorób wewnętrznych, specjalista reumatologii
Katedra i Klinika Reumatologiczno-Rehabilitacyjna i Chorób Wewnętrznych w Poznaniu

Odpowiedź na zadane mi pytanie jest niezwykle trudna. Współistnienie tocznia rumieniowatego z zespołem antyfosfolipidowym powoduje objawy chorobowe ze strony wielu układów i narządów. W zależności od lokalizacji zmian różny jest przebieg choroby, różne możliwości jej leczenia, a także – różne rokowanie dotyczące dalszego przebiegu. Z kolei – niektóre metody leczenia mające na celu hamowanie postępu choroby mogą przynosić korzyści, ale równocześnie powodować objawy niepożądane. I tak np. wspomniany Metypred jest podstawowym lekiem stosowanym u chorych na toczeń układowy, ale równocześnie, jako glikokortykosteroid (pochodna hormonu kory nadnercza) jest często przyczyną objawów ubocznych – m.in. ze strony oczu.

Nie znam jednak dokładnie historii choroby, jej obrazu klinicznego ani wyników badań pracownianych, a ponadto wspomnianych w pytaniu „innychchorób” i nie mogę ocenić obecnej sytuacji. Rozumiem jednak, że leczenie prowadzone jest w ośrodku specjalistycznym i tam należy szukać wyjaśnienia wszystkich niepokojących wątpliwości.

Co do czasu przeżycia osób chorych na toczeń to – wszystko zależy od tego, które układy (narządy) zajęte są procesem chorobowym i jak skuteczne jest leczenie. Od czasu wprowadzenia glikokortykosteroidów jako podstawowych leków, rokowanie co do czasu przeżycia ogromnie się zwiększyło.

Data utworzenia: 07.08.2012
Współistnienie tocznia rumieniowatego z zespołem antyfosfolipidowymOceń:
(1.00/5 z 1 ocen)
Wysłanie wiadomości oznacza akceptację regulaminu

Publikacje, którym ufa Twój lekarz

Medycyna Praktyczna jest wiodącym krajowym wydawcą literatury fachowej. 98% lekarzy podejmuje decyzje diagnostyczne lub terapeutyczne z wykorzystaniem naszych publikacji.

Zaprenumeruj newsletter

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość z linkiem aktywacyjnym.

Dziękujemy.

Ten adres email jest juz zapisany w naszej bazie, prosimy podać inny adres email.

Na ten adres email wysłaliśmy już wiadomość z linkiem aktywacyjnym, dziękujemy.

Wystąpił błąd, przepraszamy. Prosimy wypełnić formularz ponownie. W razie problemów prosimy o kontakt.

Jeżeli chcesz otrzymywać lokalne informacje zdrowotne podaj kod pocztowy

Nie, dziękuję.

Aktualności

  • Program skoordynowanej profilaktyki złamań osteoporotycznych
    Liczbę chorych na osteoporozę szacuje się w kraju na 2,5 mln. Leczonych farmakologicznie jest ledwie ok. 10%. Sytuację może zmienić pilotażowy program skoordynowanej profilaktyki złamań osteoporotycznych, kóry został przedstawiony podczas 36. Konferencji Ordynatorów i Kierowników Poradni Reumatologicznych.
  • Polacy wiedzą co to jest osteoporoza, ale się nie leczą
    Polacy wiedzą co to jest osteoporoza, ale się nie leczą ani jej nie zapobiegają. Na ok. 2,7 mln osób, które prawdopodobnie chorują w naszym kraju na tę chorobę, leczy się jedynie 200 tys. – powiedziała w czwartek w Warszawie dr Maria Rell-Bakalarska.
  • W łuszczycy cierpienie chorego nie zależy od rozmiarów zmian
    W łuszczycy, która jest chorobą zapalną, nawet mniej rozległe zmiany, ale szczególnie położone, mogą sprawić, że pacjent cierpi fizycznie i psychicznie – przekonywali dermatolodzy i pacjenci we wtorek na konferencji prasowej w Warszawie.

Lekarze odpowiadają na pytania

Przychodnie i gabinety lekarskie w pobliżu

Leki

Korzystając ze stron oraz aplikacji mobilnych Medycyny Praktycznej, wyrażasz zgodę na używanie cookies zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki oraz zgodnie z polityką Medycyny Praktycznej dotyczącą plików cookies