Ból ręki i nadgarstka

lek. Zofia Guła, dr med. Mariusz Korkosz
Ból ręki i nadgarstka

Ręka i nadgarstek zbudowane są z wielu drobnych stawów, co umożliwia precyzyjne wykonywanie ruchów. Są one narażone na liczne przeciążenia i urazy, mogą zostać również zaatakowane przez choroby zapalne. Oprócz samych stawów przyczyną bólu mogą być choroby innych struktur, np. ścięgien, nerwów i mięśni.

Jakie mogą być przyczyny bólu ręki i nadgarstka?

 • Choroba zwyrodnieniowa stawów rąk – często występująca choroba dotykająca głównie osoby po 40. roku życia. Ważną rolę odgrywa predyspozycja rodzinna, a także narażenie na powtarzane mikrourazy (np. związane z wykonywaną pracą lub aktywnością sportową i rekreacyjną). Ból i sztywność dotyczą najczęściej stawów międzypaliczkowych bliższych i dalszych, a także stawu podstawy kciuka (patrz: ryc.). Dolegliwości nasilają się przy ruchu i zmniejszają w spoczynku, chociaż w zaostrzeniach choroby mogą występować cały czas, także w nocy. Z reguły po okresie nasilenia choroby (wywołanego zmianą struktury stawu i tworzeniem się guzków zwyrodnieniowych – tzw. guzków Heberdena i Boucharda – ryc.) dochodzi do znacznego złagodzenia bólu. Niestety nie da się skutecznie zapobiec powstawaniu zmian zwyrodnieniowych rąk, można jednak łagodzić związane z nimi dolegliwości. Zmianom tym w rękach często towarzyszą zmiany zwyrodnieniowe stawów kolanowych.
 • Ryc. 1. Guzki Heberdena i guzki Boucharda
 • Zapalne choroby stawów, takie jak reumatoidalne zapalenie stawów czy łuszczycowe zapalenie stawów – oprócz bólu występuje obrzęk stawów i charakterystyczna sztywność poranna (trwającą ponad godzinę, ustępująca po rozruszaniu się). Z reguły występują również inne objawy choroby, m.in. osłabienie, uczucie rozbicia i stany podgorączkowe. Zapalne choroby stawów zaczynają się w różnym wieku, najczęściej między 30. a 50. rokiem życia.
 • Zapalenie pochewki ścięgna zginacza palca – częsta przyczyna bólu palca i problemów z jego zginaniem. Wynika głównie z powtarzanych mikrourazów (np. zawodowych, sportowych), rzadziej jest następstwem zakażenia lub innej choroby stawów. Poszerzenie pochewki otaczającej ścięgno utrudnia jego ślizganie się podczas ruchu, a nawet doprowadza do zablokowania palca w zgięciu (tzw. palec zatrzaskujący).
 • Zespół cieśni nadgarstka – często występująca choroba, na którą narażone są zwłaszcza osoby z chorobą zwyrodnieniową rąk, reumatoidalnym zapaleniem stawów i cukrzycą, a także kobiety w ciąży. Objawy wywołane są uciskiem nerwu pośrodkowego biegnącego w kanale nadgarstka. Pacjenci skarżą się na uczucie cierpnięcia, mrowienia i piekący ból czterech pierwszych palców (kciuka, palca wskazującego, pośrodkowego i połowy palca serdecznego), nasilone zwłaszcza w nocy lub przy zginaniu nadgarstka. Dolegliwości mogą być bardzo uciążliwe, wybudzać ze snu i zakłóca wykonywanie codziennych zajęć. W zaawansowanej postaci choroby dochodzi do zaniku mięśni kłębu i zaburzeń czucia. Podobne objawy mogą wystąpić również w przypadku choroby szyjnego odcinka kręgosłupa lub ucisku nerwu pośrodkowego na wyższym poziomie. Ważne jest wczesne ustalenie rozpoznania i właściwe leczenie, mające na celu zapobieżenie nieodwracalnemu uszkodzeniu nerwu.
 • Choroba de Quervaina – spowodowana jest zapaleniem ścięgien kciuka. Typowo występuje u osób wykonujących powtarzane ruchy odwiedzenia i prostowania kciuka (np. fryzjerów, rzeźników, mechaników samochodowych, gospodyń domowych, u młodych matek przy noszeniu niemowlęcia). Ból zlokalizowany jest w okolicy podstawy kciuka i bocznej strony nadgarstka, nasila się przy ruchu i chwytaniu przedmiotów.
 • Ganglion – jest wynikiem wydostawania się płynu z uszkodzonych pochewek ścięgien lub stawów, co uwidacznia się pod skórą w postaci guzka (zwłaszcza po okresie aktywnego ruchu); może być tkliwy lub niebolesny i stanowi głównie problem kosmetyczny.
 • Przykurcz Dupuytrena – w chorobie tej dochodzi do pogrubienia błony znajdującej się tuż pod skórą dłoni (tzw. rozcięgna dłoniowego), co doprowadza do stopniowego przykurczu palców i braku możliwości pełnego otwarcia dłoni; najczęściej występuje u mężczyzn po 50. roku życia (zwłaszcza robotników narażonych na wibracje) i u osób chorych na cukrzycę. Ryzyko zachorowania zwiększa nadużywanie alkoholu i palenie papierosów.

Na co należy zwrócić uwagę?

Ryc. 2. Zdjęcie radiologiczne ręki

Ponieważ ból ręki i nadgarstka może mieć bardzo wiele przyczyn, ważne jest określenie:

 • co wywołało dolegliwości – często przyczyna jest oczywista, np. uraz, przeciążenia związane z aktywnością sportową lub zawodową; czasem dolegliwości pojawiają się podstępnie i bez konkretnej przyczyny (co może nasuwać podejrzenie choroby zapalnej, zwłaszcza u osób młodszych)
 • których dokładnie miejsc dotyczy – różne choroby mają swoje specyficzne lokalizacje, np. reumatoidalne zapalenie stawów obejmuje zwykle obydwa nadgarstki i symetryczne stawy rąk, ale nie zajmuje stawów międzypaliczkowych dalszych
 • czy występują inne objawy mogące wskazywać na chorobę zapalną stawów, zwłaszcza:
  • trwająca ponad godzinę sztywność stawów w godzinach porannych,
  • obrzęk, zaczerwienienie lub wzmożone ocieplenie stawów,
  • objawy ogólne, takie jak stany podgorączkowe/gorączka, nieuzasadnione chudnięcie, znaczne osłabienie, uczucie rozbicia.
 • Jak postępować?

  Jeśli wystąpi ból ręki lub nadgarstka:

  • staraj się nie przeciążać bolących stawów – powstrzymaj się od prac nasilających dolegliwości, nie noś ciężkich przedmiotów
  • możesz przykładać na bolące miejsca ciepłe lub zimne okłady (nawet kilka razy dziennie, nie dłużej niż 20 min za jednym razem)
  • w razie potrzeby zażyj paracetamol lub niesteroidowy lek przeciwzapalny.

  Kiedy zgłosić się do lekarza?

  Zgłoś się do lekarza, jeśli:

  • ból nie ustępuje w ciągu kilku dni lub się nasila
  • wystąpi osłabienie ręki lub zaburzenia czucia (np. mrowienie albo pieczenie)
  • wystąpią inne niepokojące objawy – obrzęk stawów, dokuczliwa sztywność stawów po obudzeniu się, stany podgorączkowe, uczucie rozbicia.

  Jakie badania należy wykonać w celu ustalenia przyczyn bólu ręki i nadgarstka?

  Do różnicowania przyczyn bólu ręki i nadgarstka służą:
  • zdjęcie radiologiczne (RTG) – obrazuje struktury kostne, dzięki czemu można uwidocznić zmiany pourazowe; RTG jest również pomocne przy rozpoznawaniu choroby zwyrodnieniowej, RZS i innych chorób stawów
  • ultrasonografia – jest bardzo użytecznym badaniem do obrazowania „miękkich” struktur stawów; służy do rozpoznawania różnych patologii w obrębie ręki (np. zespołu de Quervaina, „palca zatrzaskującego”) i nadgarstka (zwłaszcza zespołu cieśni nadgarstka – patrz: wyżej)
  • niekiedy inne badania obrazowe, takie jak rezonans magnetyczny
  • badanie przewodnictwa nerwowego w przypadku podejrzenia zespołu cieśni kanału nadgarstka
  • badania laboratoryjne – wykonywane w niektórych przypadkach, jeśli lekarz podejrzewa RZS lub inną chorobę stawów (odnośnik do badań).

  Jak się leczy ból ręki i nadgarstka?

  Leczenie zależy od przyczyny dolegliwości. Stosuje się różne metody fizykoterapii, leczenie farmakologiczne, miejscowe wstrzyknięcia steroidów, a niekiedy także zabiegi chirurgiczne (zobacz również poszczególne jednostki chorobowe).


  Ból ręki i nadgarstka – lekarze odpowiadają na Wasze pytania

  Jak wykryć przyczynę bólu nadgarstków? » prof. dr hab. Irena Zimmermann-Górska
  Obrzęk dłoni » prof. dr hab. Irena Zimmermann-Górska
Data utworzenia: 13.04.2012
Ból ręki i nadgarstkaOceń:
(3.47/5 z 36 ocen)
Zobacz także
Wysłanie wiadomości oznacza akceptację regulaminu
  • Iwona 71
   2018-06-16 20:40
   Witam. Od marca pojawił się u mnie ból palca wskazującego - spuchnięty/obrzęk/, ruchomość w stawie ograniczona, a jeśli zdarzyło się przez przypadek puknąć w palec to pojawiał się ból nie do opisania, że krzyczałam niesamowicie. Palec boli non stop, raz mniej raz więcej i o różnych porach dnia i nocy. A teraz pojawiły się podobne bóle palców kilku u drugiej dłoni. W pracy dużo dźwigam. Robiłam Rtg = i z badania/ w kwietniu/ wyszło zwapnienie w tk.miękkich. W czerwcu na wizycie u ortopedy po wykonaniu Rtg - nie wyszło nic. To dziwne. W badaniu na boreliozę też wszystko dobrze. I wciąż nie wiem jaka jest przyczyna tych bóli. Na co dzień ograniczają mi funkcjonowanie. Może ktoś mógłby pomóc? ….i odniósł się do mojego posta?odpowiedz
  • Andrzej
   2018-03-25 09:28
   ja tylko dostaję takich bóli głównie rano, potem jakos przechodzi, nie mam innych objawów, a z artykulami się nie zgodzęodpowiedz
  • Witold
   2018-03-15 13:09
   Mam ból i sztywność palcy. Lekarz podpowiedział że może za to być odpowiedzialna amnestocyna a raczej jej nadmiar. Zapracowywujemy na to nieświadomie całe życie.odpowiedz
  • mf32
   2017-11-08 10:25
   Pod palcem serdecznym lewej dłoni zrobił mi się guzek. Nie jest bardzo bolesny. Sprawia jednak spory dyskomfort. Jest dość twardy. Co to może być? Nie chciałabym, aby chirurg mnie wyśmiał.odpowiedz
   • Anna
    2017-12-10 13:28
    Witam ,to może być początek przykurczu Dupuytrena.U mnie właśnie tak się zaczęło,trwa już 7 lat , nic nie robię bo na razie nie mam przykurczu tylko z guzek przekształcił się w większą zmianę.odpowiedz
  • Adam
   2017-10-30 16:01
   Witam Poradził bym wizytę u osteopaty to jest lekarz który wie co z czym jest polaczone pomoże napewnoodpowiedz
  • Przemek
   2017-09-17 00:34
   Bardzo ale to bardzo silne bóle rąk dłoni aż do łokci w nocy pobodka z boku nad ranem to samo po wstaniu takie bóle że wytrzymać się nie da bóle i odczuwam jakby pieczenie w środku ten ból doprowadza do łez drętwienie wszystkich palców mała czynność pisanie długopisem przez chwilę doprowadza do bólu dłoni pracuje w cholandi mam okazję zjechać na urlop do PL i udać się do lekarza specjalisty w PL czy tutaj W NL gdzie lepiej i szybciej o diagnozę tabletki przeciwbólowe nic nie dają maści również w okolicach łokcia lewej ręki odzowam ból jakbym miał złamana rękę nie daje już rady z bólu w 2001R miałem operację lewej ręki nadgarstka ścięgna szyte były jak mam z tym bólem walczyć pomóżcie jeszcze nie dawno zmiana pozycji na zwisające ręce za luzkiem podczas spania pomagała Tera już nic nie pomaga plees hellp meeodpowiedz
   • Iwona
    2018-01-23 17:49
    Ja też przechodziłam katusze , szczególnie w nocy. Budziłam się z bólu drętwiały mi ręce ,miałam wrażenie,że zaraz mi z gorąca eksplodują. Żeby zmniejszyć objawy ,kręciłam rękoma młynki , schładzałam dłonie na szybie. Trwało to dość długo. Wreszcie zostałam zwolniona z pracy, przestałam dźwigać i o dziwo wszystko ustąpiło .Teraz co prawda ma znaczne zwyrodnienia w obu dłoniach ale potworny ból ustąpił.odpowiedz
   • Anna
    2017-10-14 09:12
    Witaj, Przechodziłam kiedyś przez dokładnie to samo. Wyczytałam wówczas, że może to być związane z uciskiem na nerw w górnym odcinku kręgosłupa. Jest to również zawarte w powyższym artykule "Podobne objawy mogą wystąpić również w przypadku choroby szyjnego odcinka kręgosłupa lub ucisku nerwu pośrodkowego na wyższym poziomie. Ważne jest wczesne ustalenie rozpoznania i właściwe leczenie, mające na celu zapobieżenie nieodwracalnemu uszkodzeniu nerwu." Nie poszłam do lekarza, starałam się nie garbic i utrzymać prostą sylwetkę, kupiłam do spania anatomiczna poduszkę. I piekielne bóle ustapily. Na Twoim miejscu wybrałabym się do neurologa. Powodzeniaodpowiedz
  • SANDRA
   2017-08-19 10:58
   Witam szukam jakieś pomocy ,rady. Od około 5 lat chodziłam do reumatologa i mam Rzs i miałam badania pod mikroskopem (kalikaroskopia)i mam naczynka poskrecane jedyne co dostałam to leki przeciw bólowe a lekarz mi powiedział że bóle mi nie przejdą potem dostałam skierowanie do ortopedy który zapisał mi jakieś bzdury na stawy gdzie tłumaczyłam że te wszystkie witaminy żele nie pomagają. Od okolo miesiąca pracuje po 8 godzin trochę dźwigam w pracy i cały czas mam ręce w ruchu . Nie mogę spać ręce mi drętwienie boli jak zginam byłam zmuszona wziąść ketonal który pomógł tylko na chwilę jakieś 2 godziny. Co jakiś czas kuleje na prawe kolano bo niby jakąś maź się nie wytwarza. Ogólnie stawy nogi ręce kolana i nawet łokcie doprowadzają mnie do łez mało tego mam dopiero 20 lat boję się że pewnego dnia nie będę w stanie normalnie funkcjonować już teraz przeszkadza mi to w normalnym życiu. Czasem nie jest mi nic na kilka dni a tak to czuje się jak bym miała z 50 lat. Jestem osobą która raczej zawsze miała dużą aktywności fizyczną zawsze mnie pełno nigdy nie uzalam nie nad sobą nie latała po lekarzach z każdym bólem palca czy czego kolwiek. Teraz naprawdę wie boję nie mogę normalnie pracować sprawia mi to ogromny ból. Ręce po pracy każdego dnia drżą. Często jak je duszę próbuje wyginac w różne strony to tak jak bym czuła ulge. Jeżeli jest ktoś kto mógł by coś poradzić albo pomóc proszę się odezwać mam umówiona wizytę kolejna u lekarza ale pewnie jak zwykle będą patrzeć ja mnie jak na młoda dziewczynę która sciemni bo nie chce się jej pracować tak czuje się odbieranaodpowiedz
   • Tina
    2018-04-25 12:35
    Zbadaj czy nie jesteś chora na boreliozę. To bardzo prawdopodobne. Przeczytaj artykuł w internecie "mama błagam odetnij mi ręce*odpowiedz
   • Sabina
    2017-11-19 23:16
    Witam! Napisz do mnie na maila saabina2@tlen.pl Mam podobne problemy i pewne sugestie dla Ciebie.odpowiedz
  • Gosia
   2017-05-03 07:52
   Witam czy może mi ktoś pomóc? Mam dokuczliwy ból palców dłoni zarówno w dzień jak i w nocy.Zauwazylam ze coraz bardzkiej nie mogę wyprostować serdecznego palca.We wszystkich palcach słyszę trzaski jak smaruje maścią.Przy nawet zwykłych codziennych czynnościach odczuwamy ból aż w nadgarstkach.Nawet jak nic nie robię,a tylko ruszam ręką to mnie boli.Mam uczucie że dłoń jak "podpompowana" Ból jest kłująco-piekąco-kręcący,a jak chcę palce prostować to czuje opór i niekiedy pykanie.Mam te dolegliwości od ponad roku i czuje że się pogłębiają. Różne maści nie na wiele się zdają.Jestem z lubelskiego i szukam kogoś kto mi pomoże a nie odprawi z niczym.Z góry dziękuję.odpowiedz
   • Małgorzata
    2017-07-29 15:41
    Też tak miałam z kciukiem. Chcieli przecinać troczek ścięgna pd tego palca,wstrzykiwać sterydy, płytki krwi, komórki macierzyste, itp. Radykalnie pomogły dwa tygodnie diety nezbiałkowej u dr E. Dąbrowskiej, która zdiagnozowała, że to skutek przebiałczenia organizmu. Od 4 miesięcy jest ok.odpowiedz
    • Helena
     2017-12-10 12:15
     ja swój problem z kciukiem, wcześniej rozwiązywany wstrzykiwaniem blokady, tym razem rozwiązałam stosowaniem okładów z kapusty. Metoda sprawdzona w przypadku bóli w kolanie w którym mam roztrzaskaną łąkotkę.odpowiedz
   • Angk
    2017-05-08 18:50
    U mnie jest tak drętwienie lewej ręki mrowienie częste kłucie tak jakby żyła mnie bolała. Ból nasila się w nocy brak krążenia czasami. sine palce spuchniete nawet gdy chodzę to mnie boli reka zimne reka jak u nieboszczyka zmienia kolor, najlepiej ręke ogrzewać to ból zanika na chwilę jak w moim przypadkuodpowiedz
   • Angk
    2017-05-08 18:44
    Mam tak tez rom temu sie zaczelo bol ustal i od tygodnia znowu to samo byłam dziś u lekarza I mam zapalenie ścięgna i podobno zespół Raynauda. Lekarz skierował mnie do chirurga wiem ze te chorobę nie da się wyleczyć ona jest i bedzie do smierci lecz można zmniejszyć ból biorąc tabletki I smarowac mascia i unikac zimna chronic rece przed zimnem aby nie narazac kończynodpowiedz
   • Maja
    2017-05-05 17:54
    Witam😊 mam identyczne objawy do tego dochodzi mi jeszcze nocne dretwienie dłoni tzw.mrówki aż do lokci z którymi budzę się regularnie co rano. Powyższe objawy mam w 200% identyczne Czy może nam ktoś pomóc? ??😊pozdrawiam autorkę postu☺odpowiedz
  • Anna
   2017-04-26 23:37
   Witam, mam pytanie dotyczace mojego męża a dokładnie mocnego stluczenia jego dłoni po wypadku. Około 4 miesiące temu maz miał wypadek w którym bardzo mocno zostala stłuczona jego dłoń. RTg nie wykazał złamania, dłon byla bardzo opuchnieta i rozgrzana. Lekarz stwierdził uszkodzenie tkanki...odpowiedz
  • muminek
   2017-01-02 14:08
   Czy piekący ból palców obydwu dłoni występujący w godzinach porannych, z drętwieniem i brakiem możliwości poruszania palcami może być spowodowany bardzo dużym niedoborem witaminy D ? U mnie na powyższe dolegliwości doraźnie bardzo dobrze działa - i nie jest to żart - bardzo głośno mruczący kot ;-) Kładzie się ręce na kocim brzuszku tak, żeby było czuć wibracje i po kilkunastu minutach ból przechodzi jak ręką odjął :-) W przypadku braku kota taki ból trwa 2-3 godziny - masakra po prostu :-/odpowiedz
  • Ania0220
   2016-11-24 02:16
   Witam. Od dłuższego czasu odczuwam silny ból w nadgarstku promieniujący do prawej ręki... Jest to dziwny ból piekący. Odczuwam też mrowienie, drętwienie jakbym traciła czucie, jeśli chwytam coś. Co to może oznaczać? Proszę o pomoc.odpowiedz
  • kaddu
   2016-08-12 13:30
   Od kilku miesięcy odczuwam coraz silniejszy ból prawego nadgarstka. Pewnie jest to spowodowane moją pracą przy komputerze. Ból jest najsilniejszy rano i często muszę wziąć pyralginę, żeby w ogóle móc ruszać ręką. Potem w ciągu dnia jest już trochę lepiej. Obawiam się, że nie ominie mnie wizyta u ortopedy, jeśli ból w najbliższym czasie nie minieodpowiedz
   • Robert
    2016-09-16 22:32
    Witam. Ja też mam problem z prawym nadgarstkiem ...byłem u hirurga bo już spać nie mogłem po nocach. Było USG robione niby nic nie wykazało ale ból był okropny. Pulsowal mi nadgarstek i bolał przy życiu codziennym. Nie obciążałem go niczym za bardzo bo pracowałem w piekarni przy ciastach a i tak bolał. Wszystko wzięło się nie wiadomo skąd. A więc na wizycie u lekarza, on wstrzyknal mi w nadgarstek jakies białe mleczko i o dziwo po paru minutach zaczął mi przechodzić ból i utrzymywało się pół roku do momentu kiedy to zmieniłem pracę ...bo stolarki mi się kur..a zachciało i znów mam to samo teraz wiem że boli mnie od dźwigania i i silnego sciskania dłoni na co nie zwracalem uwagi gniotąc ciasto a gniotlem je przez 20 lat .trzeba jak widać zwracać uwagę na wszystko co się robi bo później możemy mieć kłopoty ze znalezieniem przyczyny naszych dolegliwości. Może komuś się to przyda na przyszłość. Pozdrawiamodpowiedz
  • Ewa...
   2016-04-30 18:38
   Witam,mnie bolała prawa ręka przez kilka miesięcy,brałam tylko zwykłe środki przeciwbólowe,teraz mam ból obu rąk i trudno mi wykonywać codzienne czynności a do tego pojawiło się małe wybrzuszenie na prawej dłoni(przypomina lekkie spuchnięcie i jest trochę zaczerwienione).Lekarz przepisał Meloxistad i Ketonal forte,ale poprawy nie widzę...co to może być?Dodam,że nie wykonuję ciężkich robót już dawno,jak bóle się pojawiły...odpowiedz
   • Renia
    2016-09-16 07:44
    Proszę iść koniecznie do ortopedy zrobić badania Rtg i Emg szkoda brać tak obciążające organizm leki .odpowiedz

Publikacje, którym ufa Twój lekarz

Medycyna Praktyczna jest wiodącym krajowym wydawcą literatury fachowej. 98% lekarzy podejmuje decyzje diagnostyczne lub terapeutyczne z wykorzystaniem naszych publikacji.

Zaprenumeruj newsletter

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość z linkiem aktywacyjnym.

Dziękujemy.

Ten adres email jest juz zapisany w naszej bazie, prosimy podać inny adres email.

Na ten adres email wysłaliśmy już wiadomość z linkiem aktywacyjnym, dziękujemy.

Wystąpił błąd, przepraszamy. Prosimy wypełnić formularz ponownie. W razie problemów prosimy o kontakt.

Jeżeli chcesz otrzymywać lokalne informacje zdrowotne podaj kod pocztowy

Nie, dziękuję.

Aktualności

 • Eksperci apelują, by nie bagatelizować bólu pleców
  Bólu pleców, który utrzymuje się dłużej niż trzy miesiące mimo stosowania leków przeciwbólowych, nie wolno bagatelizować - apelują organizatorzy kampanii „Nie odwracaj się plecami od bólu”. Może to być objaw choroby reumatycznej grożącej niepełnosprawnością.
 • PTR: pominięcie chorób reumatycznych niezrozumiałe
  Dokument opisujący Politykę Lekową Państwa powinien zawierać jako jeden z priorytetów leczenie chorób reumatycznych rozwijających się na podłożu zapalnym i autoimmunizacyjnym – czytamy w stanowisku Polskiego Towarzystwa Reumatologicznego.
 • Fibromialgia - dlaczego tak trudno ją zdiagnozować?
  Na fibromialgię może cierpieć 2-5% społeczeństwa. Dane te wydają się jednak znacząco niedoszacowane, ze względu na małą czujność diagnostyczną specjalistów oraz mylenie fibromialgii z innymi chorobami - mówi dr hab. med. Marcin Siwek, psychiatra, kierownik Zakładu Zaburzeń Afektywnych Katedry Psychiatrii UJ CM w Krakowie.

Lekarze odpowiadają na pytania